Classic Belt (stitched)

Delivery time:
4 weeks

Sběratelský a fanouškovský opasek - Mistři 2024. V národních barvách, provedený z modré kůže, a speciálně šitý bílou a červenou nití. Osazený bytelnou nerezovou sponou.

Každý opasek má speciální památeční ražbu MISTŘI 2024 a je číslovaný pořadovým číslem v limitované edici. 

Sběratelský opasek pro každého fanouška českého hokeje.

Každému také ZDARMA vyrazíme do opasku na přání jeho vlastní monogram.

New!
Colours may slightly vary from reality according to your display calibration
We are ready to assist you in videocall, please use Whatsapp or Messenger:Classic Belt (stitched)

Show detailed infoShow detailed info

85 cm
120 cm
Selected:
Show detailed infoShow detailed info
No Embossing
No Embossing

help more info.
Monogramming
Monogramming

help more info.
Price
EUR 69
Videos
Product Description

Classic Stitched Leather Belt

A Tlusty & Co. handmade leather belt is made of durable 100% natural Pelle Vegetale, vegetable-tanned leather, fitted with a Czech-molten brass buckle. It is crafted from a single layer of leather, stitched with strong thread and suitable for men's and women's pants and jeans.

Size: 4cm wide x 3.5mm thick

Length: Made to measure, all sizes possible

Handmade

Our belts are never pre-made or mass-produced, each one is individually crafted for the person who will be wearing it. You can customise your belt by choosing from a variety of leather and stitching colours, and buckles.

As all our belts are made to order, it is important that you measure your waist carefully. Unfortunately, we cannot accept returns of belts due to incorrect sizing. 

 

Embossing

To personalise your belt, you can easily have it embossed with your monogram. Special embossing, such as mottos or logos need a little more time, so simply send us your design in PDF or vector format before you place your order so we can check it for you before we get started. All your documents and inquiries can be happily sent to michal.palicka@romantlusty.cz.

 

Specifications

Opasek je vyrobený z přírodní 3,8 cm široké kůže, která si necháváme dovážet z vyhlášené koželužny v Itálii - konkrétně z tradiční oblasti Santa Croce.

Opasek je velice bytelný a stavěný tak, aby vydržel i trochu drsnější zacházení a každodenní používání. Je opatřený ručně odlévanou nerezovou hypoalergenní sponou. Spona tak zbytečně nedráždí citlivou pokožku ani po každodenním používání. Tento typ spony si necháváme vyrábět v rodinné slévárně v Japonsku - jsou výjimečné svou spolehlivostí a opasek Vám tak vydrží skutečně sloužit i desítky let.

Pozor! Spona není vyrobena z chirurgické oceli, pokud máte alergii na kov, doporučujeme se poradit se svým kožním lékařem.

Alternative products
Check out:
Leather Belts